Ryby prosto z morza

Aktualności

< Zobacz pozostałe wpisy

14 02.2020

Potrzebujesz witamin? Jedz ryby!

Jakie witaminy korzystnie wpływają na twój wzrok, a jakie na skórę? Gdzie ich szukać? Oczywiście w rybach! Sprawdź, które zawierają ich najwięcej!

O rybach powiedziano już niemal wszystko. Ale czy wiesz, że ryby dostarczają człowiekowi znaczne ilości makro- i mikroelementów, a pod względem zawartości niektórych składników mineralnych znacznie przewyższają inne surowce mięsne i roślinne?. Są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, białka, witamin i składników mineralnych, dlatego badania wskazują, że na naszych talerzach ryby powinny pojawiać się przynajmniej dwa razy w tygodniu. Wykorzystaj ich potencjał i dowiedz się, które witaminy zawarte w rybach mogą pomóc ci utrzymać świetną formę i poradzić sobie z problemami zdrowotnymi.

A, B, D, E – alfabet witamin w rybach 

Powodów, dla których warto jeść ryby z puszki jest wiele, ale czy są najważniejsze? Jak podkreśla dietetyczka kliniczna Maria Brzegowy, ryby dostarczają m.in. wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, a także składników mineralnych takich jak: jod, selen, a nawet wapń (w przypadku drobnych ryb spożywanych wraz z ośćmi). Tłuste gatunki ryb np. śledź są wartościowym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – witaminy A oraz D. Co ważne, witamina A, D, a także E zawarte w rybach mają znakomity wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Dodatkowo korzystnie oddziałują na wzrok. W przypadku witaminy D warto też wspomnieć o jej niebagatelnej roli w rozwoju układu kostnego. Wpływa na prawidłowe działanie układu nerwowego. Również zawartość witamin grupy B i organicznie związanego z nią kobaltu pozytywnie wyróżnia mięso ryb, gdyż kobalt w tej formie jest łatwo przyswajalny. Mięso ryb zawiera czterokrotnie więcej witamin grupy B niż wołowina i 5 razy więcej niż wieprzowina. Wiesz już, jakie witaminy znajdziesz w rybach. Pozostaje tylko pytanie, w których jest ich najwięcej. Sprawdź nasz mini przewodnik!

Które ryby zawierają najwięcej witamin?

  • Makrela – zawiera dużo witaminy A wpływającej na piękną skórę. Znajdziesz w niej również żelazo niezbędne do produkcji hemoglobiny.
  • Szprot - stanowi bogate źródło selenu, jodu, a także witaminy D. By jak najlepiej ją przyswajać, szprotki spożywaj z oćmy. Szprotki z puszki mają miękkie ości przez co jedzenie ich jest bezpieczne. 
  • Karp – jest bogaty w witaminę B1, B5, B12, PP.
  • Śledź – jako ryba tłusta, bogata w kwasy tłuszczowe Omega-3 oraz witaminy E, D (ponad 10 razy więcej niż mleko), B2, B6, wapń i fosfor jest cennym źródłem potasu, selenu i żelaza.
  • Pstrąg - nie jest jedną z najbardziej tłustych ryb, jednak dostarcza organizmowi witamin A, D, E oraz kwasów Omega-3. Ryba ta ma korzystny wpływa na koncentrację i pamięć oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na raka.
  • Tuńczyk – jest bogaty w witaminę PP. Witamina ta wpływa na właściwe funkcjonowanie mózgu oraz obwodowego układu nerwowego, a także prawidłowe syntetyzowanie hormonów.
  • Łosoś – zawiera witaminy A, E, D, a także jod i selen.

Włączając ryby do codziennej diety, warto pamiętać, że zalecenie Instytutu Żywności i Żywienia, to spożywanie ryb w różnej postaci minimum dwa razy w tygodniu. Pamiętaj, ryby z puszki mogą być świetną alternatywą dla świeżych ryb. Według Morskiego Instytutu Rybackiego, zarówno świeże ryby jak i przetwory rybne zaliczają się do żywności funkcjonalnej ze względu na obecność kwasów Omega 3.

Szczególnie cenne z uwagi na obecność Omega 3 są makrele w zalewie wodnej, które możesz znaleźć min. w ofercie marki Graal. W linii WILD FISH lub linii GRAAL dla DIABETYKÓW każdy może wybierać ulubione smaki makreli, zanurzone w naturalnej, wodnej zalewie z dodatkiem przypraw. A jeśli szukasz inspiracji na potrawy z rybami z puszki, zobacz jak świetnie mogą smakować pasty rybne i rybne tapas. Znajdziesz je TUTAJ.

Odkrywaj rybne tapas na bazie ryb z puszki – w kilka minut wyczarujesz posiłki pełne ważnych składników odżywczych na cały dzień!